Cel powstania
Rak piersi jest obecnie jedną z najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych. W 2020 r. stanowił prawie 12% nowo rozpoznanych przypadków nowotworów na świecie, a ponad 13% w Europie. Zgodnie z danymi American Cancer Society, trójujemny rak piersi (TNBC, ang. Triple-negative breast cancer) stanowi około 10-15% wszystkich przypadków nowotworów piersi.
Zgodnie z danymi publikowanymi w opracowaniach AOTMiT, podtyp potrójnie ujemny (TNBC) odsetkowo stanowi około 15–20%. [[1], [2]] Odnosząc się do częstości występowania raka piersi w populacji Polski [[3]], oznacza to że każdego roku diagnozowanych jest od 3700-5000 kobiet z tym podtypem raka.
Potrójnie ujemny rak piersi to typ nowotworu piersi, w którym nie wykazują ekspresji receptory dla estrogenu (ER-), progesteronu (PR-), ani nie obserwuje się amplifikacji genu naskórkowego czynnika wzrostu (HER2-). [[4]] Spośród wszystkich podtypów raka piersi TNBC charakteryzuje się najbardziej agresywnym przebiegiem i najgorszym rokowaniem. Stanowi on poważną i zagrażającą życiu chorobę, z szacowaną medianą przeżycia całkowitego (OS) wynoszącą około 13 miesięcy. [[5]]
Istnieje wiele publikacji w których wykorzystano dane z rejestrów/baz szpitalnych do oceny sytuacji demograficznej/klinicznej pacjentów z TNBC. Przy czym większość z publikacji jest oparta na danych z amerykańskiego rejestru SEER (ang. Surveillance, Epidemiology, and End Results). Publikacje naukowe wskazują między innymi na ocenę: korelacji różnic w występowaniu TNBC z rasowymi różnicami w czynnikach biologicznych (heterogeniczność guza, genetyka populacyjna, czy ekspresja genów), ocenę wpływu chorób współistniejących na przeżycie całkowite, przewidywane przeżycie pacjentek z TNBC w zależności od stadium choroby, porównanie metod leczenia w TNBC. Analiza zakresu zbieranych danych znajduje się w Aneksie.
W odniesieniu do polskiej populacji brak jest jednak danych epidemiologicznych oraz informacji nt. charakterystyki klinicznej takich pacjentów. Biorąc pod uwagę powyższe istnieje potrzeba stworzenia bazy danych pacjentów z TNBC. Na zwrócenie szczególnej uwagi zasługują pacjenci z zaawansowanym, nieoperacyjnym, przerzutowym TNBC, po wcześniejszych liniach leczenia. Grupa ta charakteryzuje się niskim wskaźnikiem przeżywalności.
Zgromadzone dane z projektu TURPOL (TrójUjemnyRakPiersi w Polsce) posłużą:
- szacowaniu liczby chorych na TNBC w Polsce;
- określeniu szczegółowej charakterystyki klinicznej pacjentów z TNBC;
- ocenie efektywności rozpoznawania i leczenia TNBC w Polsce;
- umożliwieniu jak najlepszego dostępu terapii dla pacjenta.
Wyniki badania będą mogły również stanowić podstawę do zmian wytycznych klinicznych oraz poprawie rozwiązań systemowych w tej jednostce chorobowej.
Celem projektu jest opracowanie raportów obejmujących szczegółowy zestaw informacji nt. sytuacji pacjentów z TNBC w Polsce (od epidemiologii, poprzez standardy terapeutyczne w ośrodkach do oceny systemu opieki przez pryzmat doświadczeń pacjentów).
W celu zwiększenia miarodajności i wiarygodności raporty będą bazowały na wywiadach przeprowadzanych wśród kluczowych interesariuszy. Zgromadzony materiał będzie podstawą do publikacji oraz źródłem dla ekspertów dla dalszych analiz i wniosków zarówno w zakresie postępowania terapeutycznego jak i systemowej opieki medycznej.
1.1. Przedmiot projektu
Projekt TrójUjemnyRakPiersi w Polsce (TURPOL) stanowi analizę danych polskich chorych na TNBC. Zebrane dane pozwolą na stworzenie pełnego profilu pacjenta pod kątem cech klinicznych i zastosowanego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
1.2. Ośrodki
W pierwszym roku funkcjonowania bazy, zakłada się włączenie 10 ośrodków specjalizujących się w leczeniu pacjentów z rakiem piersi (w szczególności ośrodki typu Breast Cancer Unit).
Docelowo, zakłada się włączenie około 30 ośrodków klinicznych.
1.3. Rada Naukowa
W prace Rady Naukowej zakłada się zaangażowanie ekspertów klinicznych z zakresu onkologii klinicznej – raka piersi.
W skład Rady Naukowej zaproszono:
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki,
- Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski,
- Dr hab. n. med. Barbara Radecka,
- Dr hab. n. med. Michał Jarząb.
1.4. Patronat i instytucje wspierające
Projekt zostanie objęty patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (PTOK). Eksperci PTOK wspierać będą organizatorów wiedzą i doświadczeniem klinicznym podczas konturowania zrębów protokołu badawczego. Podczas posiedzenia PTOK zaprezentowane zostaną założenia projektowe oraz przedstawiona zostanie możliwość podjęcia współpracy na linii ośrodek – organizator projektu.
Do wsparcia projektu zaproszone zostaną Instytucje pożytku publicznego (stowarzyszenia, fundacje).
1.5. Projekt finansowany z grantu
Gilead Sciences Poland Sp. z o.o.
1.6. Organizator projektu
Organizatorem projektu jest Fundacja Medicea.
W ramach realizacji zadań Fundacja współpracuje z Firmą HTA Registry.
Kontakt z organizatorem:
e-mail: office@htaregistry.pl; biuro@medicea.org.pl
nr tel.: +48 12 443 15 55
Bibliografia
- AOTMiT, https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2020/198/RPT/197_198_OT.422.104.2020_Tecentriq_Abraxane_C50.9_BIP.pdf
- AOTMiT, https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/wykaz_tli/RAPORTY/2020_015.pdf
- http://onkologia.org.pl/nowotwory-piersi-kobiet/
- Breast-Gynaecological & Immuno-Oncology International Cancer Conference (BGICC) Consensus and Recommendations for the Management of Triple-Negative Breast Cancer. Elghazaly H. et. al. 2021
- https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/nda/2020/761115Orig1s000MultidisciplineR.pdf